Skip to content
Home » Toronto oro uosto aukso vagystė: štai ką mes žinome iki šiol

Toronto oro uosto aukso vagystė: štai ką mes žinome iki šiol

  • by

Kanados karališkoji raitoji policija tiria įžūlų 15 milijonų dolerių vertės aukso ir vertybių apiplėšimą Toronto Pirsono oro uoste (YYZ) anksčiau šią savaitę.

Per vagystę, įvykusią balandžio 17 d., vagys sulaikė konteineriuose saugomus auksą ir kitas vertybes, kai jos buvo iškraunamos iš orlaivio. Kaip didžiausias Kanados oro uostas, beveik pusė šalies oro transportu vežamų krovinių keliauja per YYZ.

Štai ką iki šiol žinome apie apiplėšimą.

Kaip įvyko vagystė?

„Orlaivis atvyko čia į oro uostą anksti vakare – pagal įprastą procedūrą orlaivis buvo iškrautas, o krovinys iš orlaivio buvo nugabentas į krovinių laikymo skyrių“, – ketvirtadienio vakarą sakė Peel regiono policijos inspektorius Stephenas Duivesteynas.

„Galiu pasakyti, kad konteineris [had] didelės vertės siunta, – pridūrė jis. – Joje tikrai buvo aukso, bet ne tik auksas, bet ir kitų piniginės vertės daiktų.

Paspaudus daugiau nusikaltimo detalių, inspektorius dar nenorėjo įvardinti jo kaip „profesionalų“ apiplėšimą, nepaisant tariamo sudėtingumo, kurio greičiausiai prireiks tokiam perėmimui. Jis taip pat nenorėjo atskleisti numatytų vertybių maršruto ar paskirties vietos.

„Mes turime tris dienas, todėl mūsų tyrėjai žiūri į visas galimybes“, – sakė jis.

Kokia buvo pavogtų prekių vertė?

Iš pradžių vertės svyravo nuo dešimčių milijonų iki šimtų milijonų dolerių. Tačiau naujausiais oficialiais duomenimis, pavogto aukso kiekis yra apie 1,6 metrinės tonos (apie 3527 svarai), o bendra vertė, remiantis pranešimais, siekia 15 mln.

Toronto Pearsono oro uostas Ontarijuje. PHOTOS.COM/GETTY IMAGES

Apiplėšimas gali būti vienas didžiausių Kanados istorijoje. Tai įvyko praėjus šiek tiek daugiau nei dešimtmečiui po to, kai Richardas Vallièresas 2011–2012 m. sumanė pagrobti 3 000 metrinių tonų (6 613 868 svarų) klevų sirupo, kurio vertė 13,8 mln. USD vertės iš Kvebeko strateginio rezervo.

Užsiregistruokite mūsų kasdieniniam naujienlaiškiui

Policija atskleidė, kad šios savaitės apiplėšimo metu pavogtas konteineris buvo maždaug 5 kvadratinių pėdų dydžio, jame buvo aukso ir kitų „didelės vertės“ daiktų, tarp kurių, kaip manoma, yra banknotai.

Kokia oro bendrovė dalyvavo?

Vis dar nėra oficialių žinių, kuri aviakompanija gabeno krovinį. Tačiau „The Toronto Sun“ gavo konfidencialių dokumentų, kurie, kaip pranešama, rodo, kad tai buvo „Air Canada“ lėktuvas, kuriam buvo pavesta gabenti auksą.

Atsakydama į laikraščio prašymą pakomentuoti, oro linijų bendrovė pranešė: „Sveiki, neturime informacijos, kurią galėtume pateikti. Prašome susisiekti su Peel policija.

Kam priklausė pavogtas auksas?

„Toronto Sun“ teigia gavęs konfidencialius pranešimus apie apiplėšimą ir mano, kad „auksas ir banknotai“ buvo gabenami kaip „bankinės operacijos“ dalis. Pasak laikraščio, bankas galėtų būti Toronto-Dominion, kitaip žinomas kaip TD – vienas didžiausių Šiaurės Amerikoje, kurio grynoji vertė siekia dešimtis milijardų dolerių.

2017 m. gegužės 13 d. Toronto Pearsono oro uoste pakilo „Air Canada“ lėktuvas. GARY HERSHORN / GETTY IMAGES

Taip pat nebūtų neįprasta, bent jau ne Kanadoje, gabenti tokį aukso kiekį, nes auksas yra vertingiausia šalies iškasama prekė.

Vien 2021 m. Kanados kasyklos 10 provincijų ir teritorijų sudarė 223 metrines tonas (491 631 svaras) aukso, todėl tai yra ketvirta pagal dydį gamintoja pasaulyje.

Ar kas nors panašaus nutiko anksčiau?

Nors pareigūnai šį incidentą apibūdino kaip „izoliuotą“ ir „retą“, tai jau ne pirmas kartas, kai oro uostas platesnėje Toronto srityje tampa apiplėšimo auka.

1952 m. pabaigoje nusikaltėliai iš Maltono oro uosto (YZ), kuris vėliau tapo Toronto Pirsono tarptautiniu oro uostu (YYZ), pavogė aukso luitus (šiandieniais pinigais vertas 1,8 mln. USD).

Tuo metu didžiausia aukso vagystė šalyje – šešios medinės aukso dėžės „dingo“ iš krovinių skyriaus prieš jas pakraunant į lėktuvą. Niekas niekada nebuvo nuteistas už 1952 m. plėšimą, kuris jau daugiau nei pusę amžiaus trikdė pareigūnus.

SVEN HOPPE / PICTURE ALLIANCE / GETTY IMAGES

Aukso kasyklos visoje Kanadoje istoriškai naudojo pagrindinius oro uostus tauriųjų metalų transportavimui, net ir šalies viduje. 1974 m. Otavos tarptautiniame oro uoste (YOW) buvo pavogti penki aukso luitai, skirti Kanados karališkajai monetų kalyklai, kai ginkluoti vagys apsaugos pareigūną prirakino antrankiais prie vamzdžio.

Žinomi kaip Chronometrų gauja, Otavos vagystės kaltininkai vėliau buvo sulaikyti prieš pabėgant iš kalėjimo 1979 m.

Kalbant apie šią paslaptį, vietos teisėsauga ir Kanados karališkoji raitoji policija ir toliau rinks įrodymus ir, vieno Toronto Sun reporterio žodžiais, išsiaiškins, ar tai buvo „Ocean’s 11 kaparis“, ar vidaus darbas.

Mes jums pateiksime atnaujinimus, kai juos turėsime.